Facket direkt facketdirekt.nu

LO i kommunerna

LO-facken är medlemsorganisationernas plattform för samverkan kring lokala fackliga och politiska frågor.


Publicerad Uppdaterad
Kopiera länk för delning

LO i kommunerna
Foto: Lars Forsstedt

LO lokalt 

LO-facken har till uppgift att leda och samordna medlemsorganisationernas strävanden att tillvarata arbetstagarnas intressen på arbetsmarknaden och inom näringslivet.
LO-facken i kommunerna utgör vår lokala styrka. Det mest prioriterade området för LO-facken i kommunerna är den facklig-politiska verksamheten, att påverka det politiska beslutsfattandet lokalt. Andra viktiga ämnen är att anordna fackliga studier samt skolinformation. 

I distriktets samordningsgrupp för LO-facken i kommunerna ingår följande kontaktpersoner för de geografiska områdena inom Västsverige. Huvudansvar och samordning för den lokala verksamheten ligger på distriktschefen Bengt Forsling.

Fyrbodal - Inger Aronsson, Leif Andersson
Omfattar kommunerna: Bengtsfors, Dals-Ed (vilande), Färgelanda, Lilla Edet, Lysekil, Mellerud, Munkedal, Orust, Sotenäs, Strömstad, Tanum, Trollhättan, Uddevalla, Vänersborg, Åmål

Skaraborg – Camilla Hjelman, Leif Andersson
Omfattar kommunerna: Essunga, Falköping, Grästorp, Gullspång, Götene, Hjo, Karlsborg, Lidköping, Mariestad, Skara, Skövde, Tibro, Tidaholm, Töreboda, Vara,

Sjuhärad-Halland – Liza Cailipan, Martin Karlsson
Omfattar kommunerna: Borås, Bollebygd, Falkenberg, Halmstad, Herrljunga, Hylte, Kungsbacka, Laholm, Mark, Svenljunga, Tranemo, Ulricehamn (vilande), Varberg, Vårgårda

Göteborgsområdet – Inger N Ogbomo, Leif Andersson
Omfattar kommunerna: Ale, Alingsås (vilande), Härryda, Kungälv, Lerum (vilande), Mölndal, Partille, Stenungsund, Tjörn, Öckerö

Göteborg – Inger N Ogbomo, Leif Andersson

Kontaktperson IT/Teams – Marin Banovac

Kontaktuppgifter:

Bengt Forsling         076-834 30 73      bengt.forsling@lo.se      
Martin Karlsson  070 -679 25 55 martin.karlsson@lo.se
Leif Andersson 070-259 09 66 leif.andersson@lo.se 
Liza Cailipan 070-610 30 56 liza.cailipan@lo.se
Inger N Ogbomo 070-515 30 65 inger.ogbomo@lo.se
Inger Aronsson 076-180 44 46 inger.aronsson@lo.se
Camilla Hjelman 076-180 44 45 camilla.hjelman@lo.se
Marin Banovac 076-828 30 72 marin.banovac@lo.se 


Webshop

Sedan april 2018 sker alla köp och beställningar av profilmaterial via TM kontor och reklam.

https://lovastsverige.tmkontor.se/sv/